Rohm Semiconductor TRR01MZPJ2R7
TRR01MZPJ2R7 picture photo
Mfg. Part Number
TRR01MZPJ2R7
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
TRR01MZPJ2R7.pdf
Availability of TRR01MZPJ2R7
QUANTITY
TRR01MZPJ2R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRR01MZPJ2R7
Internal Part NumberEIS-TRR01MZPJ2R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTRR Series Sulfur Tolerant Chip Resistors
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient-250/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRR01MZPJ2R7
Related LinksTRR01M, TRR01MZPJ2R7 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TRR01MZPJ2R7 Details Description
Related parts for TRR01MZPJ2R7
IC DAC V-OUT 12BIT W/REF 20-SOIC datasheet.pdf
IC DAC 14BIT R-R OCT 16SSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 23POS 5.0MM datasheet.pdf
RES 5.56K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.56K OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/2W .02% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
HEXASHIELD ADAPTOR datasheet.pdf
CAP FILM 56UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
Quad, 8-Bit, 100 MSPS Serial LVDS 1.8 V A/D Converter IC datasheet.pdf