Rohm Semiconductor TRR03EZPF1691
TRR03EZPF1691 picture photo
Mfg. Part Number
TRR03EZPF1691
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
TRR03EZPF1691.pdf
Availability of TRR03EZPF1691
QUANTITY
TRR03EZPF1691 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRR03EZPF1691
Internal Part NumberEIS-TRR03EZPF1691
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTRR Series Sulfur Tolerant Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRR03EZPF1691
Related LinksTRR03E, TRR03EZPF1691 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TRR03EZPF1691 Details Description
Related parts for TRR03EZPF1691
IGBT MOD SGL 1200V 800A H SER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 440 I/O 624LGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER SH 5POS TOP 1MM GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf