Rohm Semiconductor TRR03EZPF1800
TRR03EZPF1800 picture photo
Mfg. Part Number
TRR03EZPF1800
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 180 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
TRR03EZPF1800.pdf
Availability of TRR03EZPF1800
QUANTITY
TRR03EZPF1800 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRR03EZPF1800
Internal Part NumberEIS-TRR03EZPF1800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTRR Series Sulfur Tolerant Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRR03EZPF1800
Related LinksTRR03E, TRR03EZPF1800 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TRR03EZPF1800 Details Description
Related parts for TRR03EZPF1800
RES TEMP SENS 22 OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONN RING TERM 2/0AL/ 1/0CU 5/16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 2W SMBJ datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB10 M20 datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE SKT datasheet.pdf