Rohm Semiconductor TRR03EZPF2372
TRR03EZPF2372 picture photo
Mfg. Part Number
TRR03EZPF2372
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
TRR03EZPF2372.pdf
Availability of TRR03EZPF2372
QUANTITY
TRR03EZPF2372 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRR03EZPF2372
Internal Part NumberEIS-TRR03EZPF2372
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTRR Series Sulfur Tolerant Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRR03EZPF2372
Related LinksTRR03E, TRR03EZPF2372 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TRR03EZPF2372 Details Description
Related parts for TRR03EZPF2372
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MONITOR VOLT MPU 16-SOIC datasheet.pdf
OSC VCOCXO 12.8MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES 649 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 30pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 5POS 2.2MM datasheet.pdf