Rohm Semiconductor TRR03EZPF2430
TRR03EZPF2430 picture photo
Mfg. Part Number
TRR03EZPF2430
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 243 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
TRR03EZPF2430.pdf
Availability of TRR03EZPF2430
QUANTITY
TRR03EZPF2430 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRR03EZPF2430
Internal Part NumberEIS-TRR03EZPF2430
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTRR Series Sulfur Tolerant Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRR03EZPF2430
Related LinksTRR03E, TRR03EZPF2430 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TRR03EZPF2430 Details Description
Related parts for TRR03EZPF2430
CONN HDR 2MM MALE 2ROW STR 8POS datasheet.pdf