Rohm Semiconductor TRR03EZPF7501
TRR03EZPF7501 picture photo
Mfg. Part Number
TRR03EZPF7501
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
TRR03EZPF7501.pdf
Availability of TRR03EZPF7501
QUANTITY
TRR03EZPF7501 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRR03EZPF7501
Internal Part NumberEIS-TRR03EZPF7501
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRR03EZPF7501
Related LinksTRR03E, TRR03EZPF7501 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TRR03EZPF7501 Details Description
Related parts for TRR03EZPF7501
IC DAC 14BIT I2C V-OUT 10-DFN datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 4CH GEN PURP 16QSOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HDR 4POS .100 HORIZ SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf