Rohm Semiconductor TRR03EZPJ270
TRR03EZPJ270 picture photo
Mfg. Part Number
TRR03EZPJ270
Brief Description
RES SMD 27 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
TRR03EZPJ270.pdf
Availability of TRR03EZPJ270
QUANTITY
TRR03EZPJ270 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRR03EZPJ270
Internal Part NumberEIS-TRR03EZPJ270
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRR03EZPJ270
Related LinksTRR03E, TRR03EZPJ270 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TRR03EZPJ270 Details Description
Related parts for TRR03EZPJ270
CONN PC PIN CIRC 0.025DIA GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 7.50/04/135 1.5 BK datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAM NUT SKT datasheet.pdf