Rohm Semiconductor TRR10EZPF1740
TRR10EZPF1740 picture photo
Mfg. Part Number
TRR10EZPF1740
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 174 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TRR10EZPF1740.pdf
Availability of TRR10EZPF1740
QUANTITY
TRR10EZPF1740 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRR10EZPF1740
Internal Part NumberEIS-TRR10EZPF1740
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTRR Series Sulfur Tolerant Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRR10EZPF1740
Related LinksTRR10E, TRR10EZPF1740 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TRR10EZPF1740 Details Description
Related parts for TRR10EZPF1740
CAP CER 82PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 60COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
MCPC/PCI-GIGA-MEDIALINX, TX/SSLX datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR PI3106-01-HVIZ datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
OSC MEMS 7.68MHZ CMOS SMD datasheet.pdf