Rohm Semiconductor TRR18EZPF1202
TRR18EZPF1202 picture photo
Mfg. Part Number
TRR18EZPF1202
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TRR18EZPF1202.pdf
Availability of TRR18EZPF1202
QUANTITY
TRR18EZPF1202 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRR18EZPF1202
Internal Part NumberEIS-TRR18EZPF1202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTRR Series Sulfur Tolerant Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRR18EZPF1202
Related LinksTRR18E, TRR18EZPF1202 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TRR18EZPF1202 Details Description
Related parts for TRR18EZPF1202
LED RED CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 246 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
SURFACE BELT 3X12" A CRS datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 13POS datasheet.pdf