Rohm Semiconductor TRR18EZPF6041
TRR18EZPF6041 picture photo
Mfg. Part Number
TRR18EZPF6041
Brief Description
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TRR18EZPF6041.pdf
Availability of TRR18EZPF6041
QUANTITY
TRR18EZPF6041 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRR18EZPF6041
Internal Part NumberEIS-TRR18EZPF6041
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRR18EZPF6041
Related LinksTRR18E, TRR18EZPF6041 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TRR18EZPF6041 Details Description
Related parts for TRR18EZPF6041
CONV DC-DC 5W 48VIN 15VOUT DUAL datasheet.pdf
IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 28-DIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 89.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ3 M32 datasheet.pdf
LED MOD INDUS STAR RED/ORN 240LM datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf