Thomas Research Products TRV-075S042ST
TRV-075S042ST picture photo
Mfg. Part Number
TRV-075S042ST
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CV AC/DC 42V 1.79A
Datasheet Download
TRV-075S042ST.pdf
Availability of TRV-075S042ST
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TRV-075S042ST Order Process
Ship out your order
Specifications of TRV-075S042ST
Internal Part NumberEIS-TRV-075S042ST
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesTRV-075
TypeConstant Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output42V
Current - Output (Max)1.79A
Power (Watts)75W
Voltage - Isolation-
Dimming-
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency92%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension7.24" L x 2.66" W x 1.44" H (184.0mm x 67.5mm x 36.5mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRV-075S042ST
Related LinksTRV-07, TRV-075S042ST Datasheet, Thomas Research Products Distributor
TRV-075S042ST Details Description
Related parts for TRV-075S042ST
PLUG ADAPTER FLEXIBLE 4MM RT datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 8MSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 60KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
CONN HEADR 48POS .8MM DL R/A SMD datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PST 8A 48V datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 AMPTRAC GRAY 2' datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
LED MODULE COB VERO WHT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 550V SNAP-IN datasheet.pdf