Thomas Research Products TRV-075S081ST
TRV-075S081ST picture photo
Mfg. Part Number
TRV-075S081ST
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CV AC/DC 81V 930MA
Datasheet Download
TRV-075S081ST.pdf
Availability of TRV-075S081ST
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TRV-075S081ST Order Process
Ship out your order
Specifications of TRV-075S081ST
Internal Part NumberEIS-TRV-075S081ST
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesTRV-075
TypeConstant Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output81V
Current - Output (Max)930mA
Power (Watts)75W
Voltage - Isolation-
Dimming-
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency92%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension7.24" L x 2.66" W x 1.44" H (184.0mm x 67.5mm x 36.5mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRV-075S081ST
Related LinksTRV-07, TRV-075S081ST Datasheet, Thomas Research Products Distributor
TRV-075S081ST Details Description
Related parts for TRV-075S081ST
RES SMD 100K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN DUST CAP FOR 10-12POS RECPT datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH SPST SOT23-6 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.5V 0.8A SOT89-5 datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONNECTOR FOR INLINE TERMINAL datasheet.pdf
POT 1M OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 5W SMBJ datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS CABLE PIN datasheet.pdf