Silicon Labs TS1102-100DB
TS1102-100DB picture photo
Mfg. Part Number
TS1102-100DB
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Op Amps
Brief Description
BOARD DEMO TS1102-100
Datasheet Download
TS1102-100DB.pdf
Availability of TS1102-100DB
QUANTITY
TS1102-100DB Order Process
Ship out your order
Specifications of TS1102-100DB
Internal Part NumberEIS-TS1102-100DB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductTS1102 Current-Sense Amplifiers
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Op Amps
Series-
Channels per IC1 - Single
Amplifier TypeCurrent Sense
Output TypeSingle-Ended
Slew Rate-
-3db Bandwidth4.5kHz
Current - Output / Channel-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Main IC)0.68µA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2 V ~ 27 V
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartTS1102-100
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TS1102-100DB
Related LinksTS1102, TS1102-100DB Datasheet, Silicon Labs Distributor
TS1102-100DB Details Description
Related parts for TS1102-100DB
SWITCH QUADRANT 4-WAY datasheet.pdf
SIDACTOR BIDIR 120V 250A TO-92 datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 80 DEG BLACK/BLUE datasheet.pdf
PLUG, 4 CIR 125 BLADE NYL 66/6 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC CTLR PWM INTEL IMVP6 32TQFN datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 203 TYP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 1812 datasheet.pdf