Silicon Labs TS1103-200DB
TS1103-200DB picture photo
Mfg. Part Number
TS1103-200DB
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Op Amps
Brief Description
BOARD DEMO TS1103-200
Datasheet Download
TS1103-200DB.pdf
Availability of TS1103-200DB
QUANTITY
TS1103-200DB Order Process
Ship out your order
Specifications of TS1103-200DB
Internal Part NumberEIS-TS1103-200DB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductTS1103 Current-Sense Amplifiers
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Op Amps
Series-
Channels per IC1 - Single
Amplifier TypeCurrent Sense
Output TypeSingle-Ended
Slew Rate-
-3db Bandwidth4.5kHz
Current - Output / Channel-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Main IC)0.68µA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2 V ~ 25 V
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartTS1103-200
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TS1103-200DB
Related LinksTS1103, TS1103-200DB Datasheet, Silicon Labs Distributor
TS1103-200DB Details Description
Related parts for TS1103-200DB
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
IC REG BOOST SEPIC ADJ 1A 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 110V datasheet.pdf
CONN IDC HOUSING 1POS 20AWG T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 3:10 200MHZ 32WQFN datasheet.pdf
CABLE FFC 1MM TYPE 2 12P 152MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0013UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS datasheet.pdf
MICROSAS RECEP VERT SMT76AULF 25 datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 144 CLBs, 2000 Gates, 113MHz, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf