Tamura TS1205-2R7M
TS1205-2R7M picture photo
Mfg. Part Number
TS1205-2R7M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 14A 4.8 MOHM SMD
Datasheet Download
TS1205-2R7M.pdf
Availability of TS1205-2R7M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TS1205-2R7M Order Process
Ship out your order
Specifications of TS1205-2R7M
Internal Part NumberEIS-TS1205-2R7M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesTS1205
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance2.7µH
Tolerance±20%
Current Rating14A
Current - Saturation10A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)4.8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)0.220" (5.60mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TS1205-2R7M
Related LinksTS120, TS1205-2R7M Datasheet, Tamura Distributor
TS1205-2R7M Details Description
Related parts for TS1205-2R7M
RES SMD 1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 8V 40MA SOT-343 datasheet.pdf
RES SMD 10.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V UMD6 datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.243 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
RES 22.239 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf