ST TS1220-600H
TS1220-600H picture photo
Mfg. Part Number
TS1220-600H
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR 12A 20MA 600V IPAK
Datasheet Download
TS1220-600H.pdf
Availability of TS1220-600H
QUANTITY
TS1220-600H Order Process
Ship out your order
Specifications of TS1220-600H
Internal Part NumberEIS-TS1220-600H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsTS1220 View All Specifications
Product Training ModulesAC Switches Family, Part One
AC Switches Family, Part Two
Standard Package75
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)8A
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Current - Hold (Ih) (Max)5mA
Current - Off State (Max)5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)110A, 115A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device PackageI-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TS1220-600H
Related LinksTS122, TS1220-600H Datasheet, ST Distributor
TS1220-600H Details Description
Related parts for TS1220-600H
RES ARRAY 9 RES 82K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" STR TIN datasheet.pdf
IC 1.40V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC .183A STRGHT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
WIRE HOLD-DOWN PLUNGER datasheet.pdf
D4SL-4LDG-D4 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSHRINK THERMTRANS datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
37P F PC 1300PF M3 datasheet.pdf