Nichicon UHW1A472MHD
UHW1A472MHD picture photo
Mfg. Part Number
UHW1A472MHD
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UHW1A472MHD.pdf
Availability of UHW1A472MHD
QUANTITY
UHW1A472MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHW1A472MHD
Internal Part NumberEIS-UHW1A472MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.795A
Impedance12 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHW1A472MHD
Related LinksUHW1A, UHW1A472MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UHW1A472MHD Details Description
Related parts for UHW1A472MHD
IC COMP R-R I/O SINGLE LP 8MSOP datasheet.pdf
IC MUX-AMP TRPL 300 MHZ 16-SOIC datasheet.pdf