Tamura TS1608-151M
TS1608-151M picture photo
Mfg. Part Number
TS1608-151M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 260MA 590 MOHM
Datasheet Download
TS1608-151M.pdf
Availability of TS1608-151M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TS1608-151M Order Process
Ship out your order
Specifications of TS1608-151M
Internal Part NumberEIS-TS1608-151M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesTS1608
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating260mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)590 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant9MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TS1608-151M
Related LinksTS160, TS1608-151M Datasheet, Tamura Distributor
TS1608-151M Details Description
Related parts for TS1608-151M
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 2.85mm pitch datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 10MSOP datasheet.pdf
SMA PNL MT PLUG 4HOLE SQ SOLDER datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 25 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.07K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf