Tamura TS1608-332M
TS1608-332M picture photo
Mfg. Part Number
TS1608-332M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3MH 80MA 11 OHM SMD
Datasheet Download
TS1608-332M.pdf
Availability of TS1608-332M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TS1608-332M Order Process
Ship out your order
Specifications of TS1608-332M
Internal Part NumberEIS-TS1608-332M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesTS1608
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance3.3mH
Tolerance±20%
Current Rating80mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)11 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant1MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TS1608-332M
Related LinksTS160, TS1608-332M Datasheet, Tamura Distributor
TS1608-332M Details Description
Related parts for TS1608-332M
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 4CH TRANS 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 13-40V 620MA datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf