CTS Electronic Components TS360T33CDT
TS360T33CDT picture photo
Mfg. Part Number
TS360T33CDT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 36.000000 MHZ
Datasheet Download
TS360T33CDT.pdf
Availability of TS360T33CDT
QUANTITY
TS360T33CDT Order Process
Ship out your order
Specifications of TS360T33CDT
Internal Part NumberEIS-TS360T33CDT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesATSSMTS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency36MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.437" L x 0.190" W (11.10mm x 4.83mm)
Height0.142" (3.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TS360T33CDT
Related LinksTS360, TS360T33CDT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
TS360T33CDT Details Description
Related parts for TS360T33CDT
RES SMD 2.49 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EVAL MOD FOR THS4120 datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 9VC 8SO datasheet.pdf
RES SMD 66.5KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMPC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 8 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 3A TO-126 datasheet.pdf