Atmel TS68C000VC12A
TS68C000VC12A picture photo
Mfg. Part Number
TS68C000VC12A
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU 68000 12MHZ 64DIL
Datasheet Download
TS68C000VC12A.pdf
Availability of TS68C000VC12A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TS68C000VC12A Order Process
Ship out your order
Specifications of TS68C000VC12A
Internal Part NumberEIS-TS68C000VC12A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Series-
PackagingTube
Core Processor68000
Number of Cores/Bus Width1 Core, 16/32-Bit
Speed12MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case64-CDIP (0.900", 22.86mm)
Supplier Device Package64-DIL
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TS68C000VC12A
Related LinksTS68C0, TS68C000VC12A Datasheet, Atmel Distributor
TS68C000VC12A Details Description
Related parts for TS68C000VC12A
CAP MICA 4700PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC COMP 300NA 2% VOLT REF 8-MSOP datasheet.pdf
ATTENUATOR F/OPTIC SM SC 5DB datasheet.pdf
IC LEVEL SHIFTR SIM CARD 14TSSOP datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 3 OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf