Intel TS80C188XL20
TS80C188XL20 picture photo
Mfg. Part Number
TS80C188XL20
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I186 20MHZ 80QFP
Datasheet Download
TS80C188XL20.pdf
Availability of TS80C188XL20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TS80C188XL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of TS80C188XL20
Internal Part NumberEIS-TS80C188XL20
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi186
PackagingTray
Core Processor80C186
Number of Cores/Bus Width1 Core, 16-Bit
Speed20MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case80-BQFP
Supplier Device Package80-PQFP (14x20)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TS80C188XL20
Related LinksTS80C1, TS80C188XL20 Datasheet, Intel Distributor
TS80C188XL20 Details Description
Related parts for TS80C188XL20
IC SRAM 1MBIT 45NS 44TSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 176LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 6POS WHITE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALMNT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
RELAY SSR 24-280 V datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf