Intel TS87C51RA24
TS87C51RA24 picture photo
Mfg. Part Number
TS87C51RA24
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 8K 24MHZ OTP 44-MQFP
Datasheet Download
TS87C51RA24.pdf
Availability of TS87C51RA24
QUANTITY
TS87C51RA24 Order Process
Ship out your order
Specifications of TS87C51RA24
Internal Part NumberEIS-TS87C51RA24
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
Series87C
PackagingTray
Core ProcessorMCS 51
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivitySIO
PeripheralsWDT
Number of I/O32
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-QFP
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TS87C51RA24
Related LinksTS87C, TS87C51RA24 Datasheet, Intel Distributor
TS87C51RA24 Details Description
Related parts for TS87C51RA24
FIXED IND 12UH 1.22A 130 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 21.72MM datasheet.pdf
CONN FPC TOP 20POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7A MED datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf