Atmel TS88915TMW70
TS88915TMW70 picture photo
Mfg. Part Number
TS88915TMW70
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Application Specific
Brief Description
IC CLK DVR 8OUT PLL 70MHZ 28LCCC
Datasheet Download
TS88915TMW70.pdf
Availability of TS88915TMW70
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TS88915TMW70 Order Process
Ship out your order
Specifications of TS88915TMW70
Internal Part NumberEIS-TS88915TMW70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Application Specific
Series-
PackagingTube
PLLYes
Main PurposeCPU
InputTTL
OutputCMOS, TTL
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output2:8
Differential - Input:OutputNo/Yes
Frequency - Max70MHz
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-LCCC
Supplier Device Package28-LDCC (11.43x11.43)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TS88915TMW70
Related LinksTS8891, TS88915TMW70 Datasheet, Atmel Distributor
TS88915TMW70 Details Description
Related parts for TS88915TMW70
VARISTOR 18.7V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN +/-12V datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 9.50MM datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 3A 125V datasheet.pdf
BOX S STEEL 24.41"L X 17.72"W datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 2200PF 0402 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV U2J 1812 datasheet.pdf