Texas Instruments TSC2200IPW
TSC2200IPW picture photo
Mfg. Part Number
TSC2200IPW
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Touch Screen Controllers
Brief Description
IC ADC 12BIT PROG 125KHZ 28TSSOP
Datasheet Download
TSC2200IPW.pdf
Availability of TSC2200IPW
QUANTITY
TSC2200IPW Order Process
Ship out your order
Specifications of TSC2200IPW
Internal Part NumberEIS-TSC2200IPW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesData Converter Basics
Manufacturer Product PageTSC2200IPW Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Touch Screen Controllers
Series-
PackagingTube
TypeResistive, Driver
Touch Panel Interface4-Wire
Number of Inputs/Keys1, 4 x 4 Keypad
Resolution (Bits)12 b
Evaluation ToolsAvailable
Data InterfaceSPI
Data Rate/Sampling Rate (SPS, BPS)125k
Voltage ReferenceExternal, Internal
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Current - Supply1.25mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package28-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSC2200IPW
Related LinksTSC22, TSC2200IPW Datasheet, Texas Instruments Distributor
TSC2200IPW Details Description
Related parts for TSC2200IPW
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD 1X1 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 0.50MM 39POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MILITARY THERMOSTAT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 50MM datasheet.pdf
IC RCVR AM/FM/SW MECH 24-SSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 24POS datasheet.pdf