Samtec, Inc. TSM-105-01-L-DV-P
TSM-105-01-L-DV-P picture photo
Mfg. Part Number
TSM-105-01-L-DV-P
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 10POS .100" SMT GOLD
Datasheet Download
TSM-105-01-L-DV-P.pdf
Availability of TSM-105-01-L-DV-P
QUANTITY
TSM-105-01-L-DV-P Order Process
Ship out your order
Specifications of TSM-105-01-L-DV-P
Internal Part NumberEIS-TSM-105-01-L-DV-P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesTSM
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSM-105-01-L-DV-P
Related LinksTSM-105-, TSM-105-01-L-DV-P Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TSM-105-01-L-DV-P Details Description
Related parts for TSM-105-01-L-DV-P
RES 332 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ESD HANDLER 10X4-3/4X2-1/4 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
PRINTER CABLE PARALLEL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40UQFN datasheet.pdf
SATA CONNECTOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 2A SOD123FL datasheet.pdf