Atmel TSPC603RVGS12LC
TSPC603RVGS12LC picture photo
Mfg. Part Number
TSPC603RVGS12LC
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU 603E 266MHZ 255CICBGA
Datasheet Download
TSPC603RVGS12LC.pdf
Availability of TSPC603RVGS12LC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TSPC603RVGS12LC Order Process
Ship out your order
Specifications of TSPC603RVGS12LC
Internal Part NumberEIS-TSPC603RVGS12LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Series-
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC 603e
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed266MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Security Features-
Package / Case255-BFCBGA
Supplier Device Package255-CI-CBGA (21x21)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSPC603RVGS12LC
Related LinksTSPC603, TSPC603RVGS12LC Datasheet, Atmel Distributor
TSPC603RVGS12LC Details Description
Related parts for TSPC603RVGS12LC
CONN HDR BRKWAY 80POS .100 DUAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 12A 12V datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG62A 22AWG 1000' datasheet.pdf
SENSOR CURRENT FLUX 6A AC/DC datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 300MA 240 MOHM datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 898 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf