ITT Cannon, LLC TST12RB02Z
TST12RB02Z picture photo
Mfg. Part Number
TST12RB02Z
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 12 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
TST12RB02Z.pdf
Availability of TST12RB02Z
QUANTITY
TST12RB02Z Order Process
Ship out your order
Specifications of TST12RB02Z
Internal Part NumberEIS-TST12RB02Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesTrident Rectangular
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.200" (5.08mm)
Number of Rows4
Row Spacing0.200" (5.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
FeaturesMounting Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TST12RB02Z
Related LinksTST12, TST12RB02Z Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
TST12RB02Z Details Description
Related parts for TST12RB02Z
CIR BRKR 20A 277VAC 80VDC datasheet.pdf
21P MTA100 CONN ASSY BLU LF datasheet.pdf
IP MODULE COREFIR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 62 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 260MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 2POS PIN datasheet.pdf