ITT Cannon, LLC TST12RB02Z
TST12RB02Z picture photo
Mfg. Part Number
TST12RB02Z
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 12 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
TST12RB02Z.pdf
Availability of TST12RB02Z
QUANTITY
TST12RB02Z Order Process
Ship out your order
Specifications of TST12RB02Z
Internal Part NumberEIS-TST12RB02Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesTrident Rectangular
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.200" (5.08mm)
Number of Rows4
Row Spacing0.200" (5.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
FeaturesMounting Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TST12RB02Z
Related LinksTST12, TST12RB02Z Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
TST12RB02Z Details Description
Related parts for TST12RB02Z
RES SMD 15.4 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IDC CABLE - CSC50S/AE50G/CPC50S datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 750 OHM 1206 datasheet.pdf
ANTENNA GPS PATCH 1575MHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
PROCESS METER 0-10VDC LCD PNL MT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf