Taiyo Yuden LB2016T100K
LB2016T100K picture photo
Mfg. Part Number
LB2016T100K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 155MA 500 MOHM
Datasheet Download
LB2016T100K.pdf
Availability of LB2016T100K
QUANTITY
LB2016T100K Order Process
Ship out your order
Specifications of LB2016T100K
Internal Part NumberEIS-LB2016T100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
Featured ProductLB Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±10%
Current Rating155mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant32MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0806 (2016 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Supplier Device Package0806 (2016 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB2016T100K
Related LinksLB201, LB2016T100K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LB2016T100K Details Description
Related parts for LB2016T100K
IC OPAMP GP 1.1MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC MONO MULTIPLYING 16SOIC datasheet.pdf
RES 14.0 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 32V datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf