Samtec, Inc. TSW-101-06-L-S
TSW-101-06-L-S picture photo
Mfg. Part Number
TSW-101-06-L-S
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1POS .100" SGL GOLD
Datasheet Download
TSW-101-06-L-S.pdf
Availability of TSW-101-06-L-S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TSW-101-06-L-S Order Process
Ship out your order
Specifications of TSW-101-06-L-S
Internal Part NumberEIS-TSW-101-06-L-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard-to-Board Connectors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesTSW
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions1
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.105" (2.67mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSW-101-06-L-S
Related LinksTSW-101, TSW-101-06-L-S Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TSW-101-06-L-S Details Description
Related parts for TSW-101-06-L-S
RES SMD 365 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 1% 1/6W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
IC PCI SW 32LANE 8PORT 484BGA datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR SOT25 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf