Samtec, Inc. TSW-106-07-L-S
TSW-106-07-L-S picture photo
Mfg. Part Number
TSW-106-07-L-S
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 6POS .100" SGL GOLD
Datasheet Download
TSW-106-07-L-S.pdf
Availability of TSW-106-07-L-S
QUANTITY
TSW-106-07-L-S Order Process
Ship out your order
Specifications of TSW-106-07-L-S
Internal Part NumberEIS-TSW-106-07-L-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard-to-Board Connectors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesTSW
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSW-106-07-L-S
Related LinksTSW-106, TSW-106-07-L-S Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TSW-106-07-L-S Details Description
Related parts for TSW-106-07-L-S
IC OPAMP GP 8SO datasheet.pdf
MICRO 15POS SKT 20" datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA SOC 337NFBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 1.27MM DUL SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 51K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
VARISTOR 19.8V 200A 1206 datasheet.pdf