Samtec, Inc. TSW-109-23-T-D
TSW-109-23-T-D picture photo
Mfg. Part Number
TSW-109-23-T-D
Brief Description
CONN HEADER 18POS .100" DUAL TIN
Datasheet Download
TSW-109-23-T-D.pdf
Availability of TSW-109-23-T-D
QUANTITY
TSW-109-23-T-D Order Process
Ship out your order
Specifications of TSW-109-23-T-D
Internal Part NumberEIS-TSW-109-23-T-D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard-to-Board Connectors
SeriesTSW
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSW-109-23-T-D
Related LinksTSW-109, TSW-109-23-T-D Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TSW-109-23-T-D Details Description
Related parts for TSW-109-23-T-D
RES SMD 422K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .25W 45MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf