Samtec, Inc. TSW-118-23-S-S
TSW-118-23-S-S picture photo
Mfg. Part Number
TSW-118-23-S-S
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 18POS .100" SGL GOLD
Datasheet Download
TSW-118-23-S-S.pdf
Availability of TSW-118-23-S-S
QUANTITY
TSW-118-23-S-S Order Process
Ship out your order
Specifications of TSW-118-23-S-S
Internal Part NumberEIS-TSW-118-23-S-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard-to-Board Connectors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesTSW
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSW-118-23-S-S
Related LinksTSW-118, TSW-118-23-S-S Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TSW-118-23-S-S Details Description
Related parts for TSW-118-23-S-S
IND DELAY LINE 1.4NS 1 OHM TH datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SAMPLING 28-CDIP datasheet.pdf
SMA PNL CRIMP JACK CONTACT RG223 datasheet.pdf
9XSTREAM 100MW RS232/485 9600BPS datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
LED 3500K 80CRI LM561B datasheet.pdf
A55P22E999X datasheet.pdf
270UF 75V 18X40 105C RAD datasheet.pdf