Samtec, Inc. TSW-125-23-T-S
TSW-125-23-T-S picture photo
Mfg. Part Number
TSW-125-23-T-S
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 25POS .100" SNGL TIN
Datasheet Download
TSW-125-23-T-S.pdf
Availability of TSW-125-23-T-S
QUANTITY
TSW-125-23-T-S Order Process
Ship out your order
Specifications of TSW-125-23-T-S
Internal Part NumberEIS-TSW-125-23-T-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard-to-Board Connectors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesTSW
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions25
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSW-125-23-T-S
Related LinksTSW-125, TSW-125-23-T-S Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TSW-125-23-T-S Details Description
Related parts for TSW-125-23-T-S
RES SMD 750K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 61.9KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 5.69K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 214MA 2.75 OHM TH datasheet.pdf
BG STSHLD MTL-IN 12''X24'' 100EA datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE SKT datasheet.pdf
MICRO 15C P 48" RBW JACKS NI datasheet.pdf