Samtec, Inc. TSW-140-25-T-S-RA
TSW-140-25-T-S-RA picture photo
Mfg. Part Number
TSW-140-25-T-S-RA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 40POS .100" SNGL R/A
Datasheet Download
TSW-140-25-T-S-RA.pdf
Availability of TSW-140-25-T-S-RA
QUANTITY
TSW-140-25-T-S-RA Order Process
Ship out your order
Specifications of TSW-140-25-T-S-RA
Internal Part NumberEIS-TSW-140-25-T-S-RA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesTSW
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.320" (8.13mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSW-140-25-T-S-RA
Related LinksTSW-140-, TSW-140-25-T-S-RA Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TSW-140-25-T-S-RA Details Description
Related parts for TSW-140-25-T-S-RA
FIXED IND 270NH 165MA 1.95 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 400MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
CURRENT LIMITER 750A 32V FAST datasheet.pdf
IC MPU OMAP-L1X 375MHZ 361NFBGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf
ADAPTER PLATE GEMINI PANEL MNT datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 931MA 140 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE SCHOT SBD 1200V 45A SOT227 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf