Samtec, Inc. TSW-144-23-L-S
TSW-144-23-L-S picture photo
Mfg. Part Number
TSW-144-23-L-S
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 44POS .100" SGL GOLD
Datasheet Download
TSW-144-23-L-S.pdf
Availability of TSW-144-23-L-S
QUANTITY
TSW-144-23-L-S Order Process
Ship out your order
Specifications of TSW-144-23-L-S
Internal Part NumberEIS-TSW-144-23-L-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard-to-Board Connectors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesTSW
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions44
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSW-144-23-L-S
Related LinksTSW-144, TSW-144-23-L-S Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TSW-144-23-L-S Details Description
Related parts for TSW-144-23-L-S
IC VREF SERIES 3V SOT23-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC CLK MULT SPRD SPECTRUM 20QSOP datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V 10% BP 1210 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80BGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 0.8NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf