Samtec, Inc. TSW-146-17-L-D
TSW-146-17-L-D picture photo
Mfg. Part Number
TSW-146-17-L-D
Brief Description
CONN HEADER 92POS .100" DL GOLD
Datasheet Download
TSW-146-17-L-D.pdf
Availability of TSW-146-17-L-D
QUANTITY
TSW-146-17-L-D Order Process
Ship out your order
Specifications of TSW-146-17-L-D
Internal Part NumberEIS-TSW-146-17-L-D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard-to-Board Connectors
SeriesTSW
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions92
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.620" (15.75mm)
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSW-146-17-L-D
Related LinksTSW-146, TSW-146-17-L-D Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TSW-146-17-L-D Details Description
Related parts for TSW-146-17-L-D
CONN SPRING CONT 41 POS .236 SMD datasheet.pdf
68648-11-CUSTOMER HDR datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1A 153 MOHM SMD datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SAFETY MAT 750X250MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf