FFF TU08215000J0G
TU08215000J0G picture photo
Mfg. Part Number
TU08215000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB RISING CLAMP 180D
Datasheet Download
TU08215000J0G.pdf
Availability of TU08215000J0G
QUANTITY
TU08215000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of TU08215000J0G
Internal Part NumberEIS-TU08215000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesTU
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level8
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TU08215000J0G
Related LinksTU0821, TU08215000J0G Datasheet, FFF Distributor
TU08215000J0G Details Description
Related parts for TU08215000J0G
FIXED IND 68UH 500MA 520 MOHM datasheet.pdf
CBL RIBN 36COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 12PS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES +-5V 14SMT datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 64.3VC SMC datasheet.pdf
VARISTOR 247V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP TANT 70UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2K OHM 9SIP datasheet.pdf