Ohmite TUM3J330E
TUM3J330E picture photo
Mfg. Part Number
TUM3J330E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 330 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
TUM3J330E.pdf
Availability of TUM3J330E
QUANTITY
TUM3J330E Order Process
Ship out your order
Specifications of TUM3J330E
Internal Part NumberEIS-TUM3J330E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTUM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)330
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Square x 0.866" L (8.00mm x 22.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TUM3J330E
Related LinksTUM3, TUM3J330E Datasheet, Ohmite Distributor
TUM3J330E Details Description
Related parts for TUM3J330E
IC MPU RESET CIRC 4.63V SOT23 datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 47K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 1.10K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf