Texas Instruments TUSB1105RGTRG4
TUSB1105RGTRG4 picture photo
Mfg. Part Number
TUSB1105RGTRG4
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC SRL BUS TXRX UNVRSL 16-QFN
Datasheet Download
TUSB1105RGTRG4.pdf
Availability of TUSB1105RGTRG4
QUANTITY
TUSB1105RGTRG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of TUSB1105RGTRG4
Internal Part NumberEIS-TUSB1105RGTRG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Base Metal 19/Jun/2014
Copper Wire Revision B 16/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTransceiver
ProtocolUSB 2.0
Number of Drivers/Receivers1/1
DuplexHalf
Receiver Hysteresis450mV
Data Rate1.5Mbps
Voltage - Supply1.65 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TUSB1105RGTRG4
Related LinksTUSB110, TUSB1105RGTRG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TUSB1105RGTRG4 Details Description
Related parts for TUSB1105RGTRG4
LED BAYONET MULT T3-1/4 130V YEL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SO datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ FAST SPEED UP datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR AD7606 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V P2H 0603 datasheet.pdf
K TYPE INCONEL .063 datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 24LSSOP datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ16B PG29 datasheet.pdf
CAP CER 110PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf