Ohmite TUW10J56RE
TUW10J56RE picture photo
Mfg. Part Number
TUW10J56RE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 56 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
TUW10J56RE.pdf
Availability of TUW10J56RE
QUANTITY
TUW10J56RE Order Process
Ship out your order
Specifications of TUW10J56RE
Internal Part NumberEIS-TUW10J56RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTUW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.394" x 0.354" Rectangular x 1.929" L (10.00mm x 9.00mm x 49.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TUW10J56RE
Related LinksTUW10, TUW10J56RE Datasheet, Ohmite Distributor
TUW10J56RE Details Description
Related parts for TUW10J56RE
JUMPER-H1507TR/A3049W/H1507TR 2" datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 570MA 530 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V OUTPUT 10W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 0.75 5.5V @ 6A SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RIGHT ANGLE LIGHT PIPE, 2.8MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf