Mechatronics Fan Group F8025X24B-FHR
F8025X24B-FHR picture photo
Mfg. Part Number
F8025X24B-FHR
Brief Description
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC
Datasheet Download
F8025X24B-FHR.pdf
Availability of F8025X24B-FHR
QUANTITY
F8025X24B-FHR Order Process
Ship out your order
Specifications of F8025X24B-FHR
Internal Part NumberEIS-F8025X24B-FHR
FamilyDC Fans
SeriesF8025
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 25mm W
Air Flow53.0 CFM (1.50m³/min)
Static Pressure0.260 in H2O (64.8 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise39 dB(A)
Power (Watts)-
RPM4200 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating0.260A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F8025X24B-FHR
Related LinksF8025X, F8025X24B-FHR Datasheet, Mechatronics Fan Group Distributor
F8025X24B-FHR Details Description
Related parts for F8025X24B-FHR
LED T-3MM 590NM SYLW DIFF RA SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 3A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 500OHM 25C datasheet.pdf
IC AMP 1W PA 2GHZ 22MCOB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
GIGABIT SINGLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf