Ohmite TUW10JR20E
TUW10JR20E picture photo
Mfg. Part Number
TUW10JR20E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.2 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
TUW10JR20E.pdf
Availability of TUW10JR20E
QUANTITY
TUW10JR20E Order Process
Ship out your order
Specifications of TUW10JR20E
Internal Part NumberEIS-TUW10JR20E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTUW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.394" x 0.354" Rectangular x 1.929" L (10.00mm x 9.00mm x 49.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TUW10JR20E
Related LinksTUW10, TUW10JR20E Datasheet, Ohmite Distributor
TUW10JR20E Details Description
Related parts for TUW10JR20E
IC POT TRIMMER NV 10K 8-USOP datasheet.pdf
IC OPAMP SAMPLE HOLD 16DIP datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 1.5GHZ 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM DO204AL datasheet.pdf
IC DAS SYSTEM 16BIT 40-TQFN datasheet.pdf
IC THERMOCOUPLE A W/COMP 8MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf