Ohmite TUW15J8R2E
TUW15J8R2E picture photo
Mfg. Part Number
TUW15J8R2E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.2 OHM 15W 5% AXIAL
Datasheet Download
TUW15J8R2E.pdf
Availability of TUW15J8R2E
QUANTITY
TUW15J8R2E Order Process
Ship out your order
Specifications of TUW15J8R2E
Internal Part NumberEIS-TUW15J8R2E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package21
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTUW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±5%
Power (Watts)15W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.492" x 0.453" Rectangular x 1.929" L (12.50mm x 11.50mm x 49.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TUW15J8R2E
Related LinksTUW15, TUW15J8R2E Datasheet, Ohmite Distributor
TUW15J8R2E Details Description
Related parts for TUW15J8R2E
BREADBOARD COPPER CLAD 5.75X17" datasheet.pdf
CAP CER 18PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
5 KEY EZ ACCESS KEYPAD USB datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT PROG OVP 10CSDIP datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
PTC RESET 16V SMD 1812 1.25A datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
FUSE 100A 1500V 1XL PV BOLT-IN V datasheet.pdf