Ohmite TUW15J8R2E
TUW15J8R2E picture photo
Mfg. Part Number
TUW15J8R2E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.2 OHM 15W 5% AXIAL
Datasheet Download
TUW15J8R2E.pdf
Availability of TUW15J8R2E
QUANTITY
TUW15J8R2E Order Process
Ship out your order
Specifications of TUW15J8R2E
Internal Part NumberEIS-TUW15J8R2E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package21
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTUW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±5%
Power (Watts)15W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.492" x 0.453" Rectangular x 1.929" L (12.50mm x 11.50mm x 49.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TUW15J8R2E
Related LinksTUW15, TUW15J8R2E Datasheet, Ohmite Distributor
TUW15J8R2E Details Description
Related parts for TUW15J8R2E
CONN PC PIN CIRC 0.024DIA TIN datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64-TAP 10K 24-DIP datasheet.pdf
IC SER/DESER 12BIT 42USS-BGA datasheet.pdf
DSUB 62 M CRIMP NM datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES 2K OHM 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 3VWM 12VC SOD523 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
WIRE SUPPORT LOWER datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 55NS 80QFP datasheet.pdf
BOX STEEL WHITE 8.61"L X 27.92"W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf