Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD8350-6R8-R
SD8350-6R8-R picture photo
Mfg. Part Number
SD8350-6R8-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 3.9A 25 MOHM SMD
Datasheet Download
SD8350-6R8-R.pdf
Availability of SD8350-6R8-R
QUANTITY
SD8350-6R8-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD8350-6R8-R
Internal Part NumberEIS-SD8350-6R8-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD8350
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±30%
Current Rating3.9A
Current - Saturation4.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)25 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.374" L x 0.326" W (9.50mm x 8.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD8350-6R8-R
Related LinksSD8350, SD8350-6R8-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD8350-6R8-R Details Description
Related parts for SD8350-6R8-R
IC DUAL LVDS TRANS/RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST SOT23-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN SPADE FLG 22-16AWG #6 SOLIS datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X8.7X0.06" GREY datasheet.pdf
5120 APPLIANCE INLET FLTR 4A M5 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 57VC QFN datasheet.pdf
RES 1.25K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY 58A NM TNCM datasheet.pdf