Vishay/Dale RLR20C2671FMRSL
RLR20C2671FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2671FMRSL
Brief Description
RES 2.67K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2671FMRSL.pdf
Availability of RLR20C2671FMRSL
QUANTITY
RLR20C2671FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2671FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C2671FMRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2671FMRSL
Related LinksRLR20C2, RLR20C2671FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2671FMRSL Details Description
Related parts for RLR20C2671FMRSL
IC REG SWITCHD CAP INV 8USMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.8V 16SOIC datasheet.pdf