Ohmite TUW7J1R0E
TUW7J1R0E picture photo
Mfg. Part Number
TUW7J1R0E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
TUW7J1R0E.pdf
Availability of TUW7J1R0E
QUANTITY
TUW7J1R0E Order Process
Ship out your order
Specifications of TUW7J1R0E
Internal Part NumberEIS-TUW7J1R0E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTUW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.394" x 0.354" Rectangular x 1.378" L (10.00mm x 9.00mm x 35.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TUW7J1R0E
Related LinksTUW7, TUW7J1R0E Datasheet, Ohmite Distributor
TUW7J1R0E Details Description
Related parts for TUW7J1R0E
CAP ALUM 33000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
HDR STR DR .100 GDP SMT datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS VERT GOLD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 119BGA datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN ASSY SIDE ENTRY 6P SZB6 M20 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 50POS .51M datasheet.pdf
VINYL INSL BRZED SEAM RING TONGU datasheet.pdf
07 MALE CRIMP L/BORE LATCHED datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP9T datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL datasheet.pdf