Comchip Technology TV06B161JB-HF
TV06B161JB-HF picture photo
Mfg. Part Number
TV06B161JB-HF
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMB
Datasheet Download
TV06B161JB-HF.pdf
Availability of TV06B161JB-HF
QUANTITY
TV06B161JB-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of TV06B161JB-HF
Internal Part NumberEIS-TV06B161JB-HF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesESD and ESD Suppressors
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.32A
Power - Peak Pulse600W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV06B161JB-HF
Related LinksTV06B1, TV06B161JB-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV06B161JB-HF Details Description
Related parts for TV06B161JB-HF
MOD THYRISTOR DUAL 1600V TO240AA datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 219.45VC P600 datasheet.pdf
LIMIT SWELEVATOR DOOR datasheet.pdf
ACCELEROMETER 12LGA datasheet.pdf
IC DDR1 256M 166MHZ 66TSOP datasheet.pdf
CHAMELEON MULTI-PROTOCOL 2.4GHZ datasheet.pdf